Koronavirüsten korunmak için: Doğru dezenfeksiyon ve Hijyen

Koronavirüsten korunmak için: Doğru dezenfeksiyon ve Hijyen

Koronavirüsten korunmak için: Doğru dezenfeksiyon ve Hijyen

Uzmanlar koronavirüsten korunmanın en önemli kurallarından birinin hijyen olduğuna dikkat çekiyor. Peki hem kişisel hem de ev içinde yapılacak doğru dezenfeksiyon nasıl olmalı?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yorulmaz, Kovid-19’dan korunmak için hem kişisel temizlik hem de ev için yapılacak doğru dezenfeksiyon işlemlerinin hastalığa karşı zırh oluşturacağını söyledi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunma yöntemlerinin gündemin en önemli konularından olduğunu söyledi.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada dezenfeksiyonun çok büyük fayda sağladığını belirten Yorulmaz, “Dezenfeksiyon öncesinde yüzeyin kirliliklerden temizlenmesi şarttır. Evin içine mikropların ayakkabılarımız, ellerimiz, giysilerimiz ve eve getirdiğimiz yiyecekler ile taşınmamasına azami özen göstermeliyiz. Hem kişisel temizliğimiz, hem evimiz için yapacağımız doğru dezenfeksiyon işlemi virüse karşı zırh olacaktır.” dedi.

Dezenfekte maddelerinin aşırı dozda kullanılmasının insan vücudunda temas ettiği bölgelerde alerji, zehirlenme, dokularda bozulma gibi sorunlara yol açarak zarar verebileceğine dikkati çeken Yorulmaz, “Mikropların tamamı vücut için zararlı değildir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Aç
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Airtech Hygiene
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?